Rośliny liściaste - ogólne informacje

Porady ogrodnicze » Rośliny liściaste - ogólne informacje

 

Charakterystyka

 

Pod względem liczby gatunków i odmian drzewa i krzewy liściaste stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę roślin ozdobnych. Istnieje tu niesamowita różnorodność form pokrojowych, barw i kształtów liści, ozdobnych pędów, kwiatów i owoców. Wśród drzew istnieją zarówno gatunki olbrzymie, osiągające kilkadziesiąt metrów wysokości, jak i egzemplarze wolno rosnące, o niewielkich rozmiarach. Także w obrębie krzewów istnieje bardzo duża różnorodność - od form miniaturowych, okrywowych po gatunki osiągające wysokość niewielkich drzew. Rośliny liściaste wymagają mniejszego nakładu pracy, są łatwiejsze w uprawie i bardziej odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleb niż inne grupy roślin ozdobnych.

 

Zastosowanie

 

Rośliny liściaste, ze względu na bogactwo walorów dekoracyjnych, znajdują wszechstronne zastosowanie w ogrodach, parkach i terenach miejskich. Możemy je sadzić pojedynczo lub w grupach, jako osłony przeciwwiatrowe, szpalery, formowane żywopłoty czy aleje. Wiele gatunków doskonale nadaje się jako rośliny okrywowe, zastępujące trawnik w miejscach o nieodpowiedniej nawierzchni, na skarpach lub pod koronami dużych drzew. Różnorodność gatunków i odmian pozwala tworzyć efektowne zestawienia kompozycyjne i kolorystyczne, dekoracyjne przez cały okres wegetacyjny. Duża grupa roślin liściastych, zwłaszcza form szczepionych, nadaje się do uprawy pojemnikowej na stanowiskach silnie eksponowanych. W większości przypadków rośliny liściaste dobrze reagują na cięcie, doskonale nadając się do tworzenia form geometrycznych.

 

Wymagania

 

- światło: większość gatunków wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych; w dużym ocienieniu mogą rosnąć jedynie bukszpany, irgi, trzmieliny, ostrokrzewy, mahonie i barwinki

- gleba: większość drzew i krzewów liściastych ma przeciętne wymagania glebowe; żyznego podłoża wymagają m.in. buki, graby, surmie, leszczyny, tulipanowce, budleje, hortensje, magnolie i barwinki; na glebach wilgotnych najlepiej rosną olsze, grujeczniki, jesiony, wiśnie piłkowane, klony palmowe, derenie, oczary, kaliny i krzewuszki, natomiast podłoża lekkie i przepuszczalne nadają się pod uprawę brzóz, sumaków, pięciorników, robinii i żarnowców.