Róże - ogólne informacje

Porady ogrodnicze » Róże - ogólne informacje

 

Charakterystyka

 

Róże należą do jednych z najbardziej cenionych krzewów ozdobnych, uprawianych od starożytności. Na świecie znanych jest ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Rośliny te osiągają rozmaitą wysokość i mają zróżnicowany pokrój - od odmian miniaturowych, mierzących kilkanaście centymetrów, po odmiany wysokie, kilkumetrowe, o wyprostowanych, płożących lub czepnych pędach, w większości pokrytych kolcami. Liście tych roślin są skrętoległe, piłkowane lub ząbkowane, błyszczące albo matowe, o różnej barwie, często pokryte srebrzystym nalotem. Efektowne kwiaty, osadzone pojedynczo lub zebrane w kwiatostany, jedno- lub dwubarwne, często pachnące, osiągają średnicę od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Niewątpliwym walorem większości gatunków jest szybki wzrost, powtarzanie kwitnienia oraz stosunkowo duża odporność na choroby i przemarzanie. Niektóre odmiany są również dekoracyjne z liści, jadalnych owoców, a nawet kolców.

 

Zastosowanie

 

Róże wielkokwiatowe doskonale nadają się na kwiat cięty, do ogrodów przydomowych oraz do obsadzania terenów miejskich. Z kolei róże okrywowe mogą być stosowane jako szczelne okrywy z liści i pędów, zapobiegające wyrastaniu chwastów, szczególnie na skarpach i na terenach dotychczas przeznaczonych pod trawniki. Duże możliwości uzyskania niezwykle dekoracyjnych efektów daje natomiast uprawa róż pnących, którym, przy zastosowaniu odpowiednich podpór, możemy nadać rozmaite kształty. Warte uwagi są także róże miniaturowe, które z powodzeniem możemy wykorzystać nie tylko do dekoracji mieszkania czy balkonu, lecz także na niskie żywopłoty. Owoce niektórych odmian róż używane są przy wytwarzaniu przetworów, a kwiaty do produkcji olejku różanego.

 

Wymagania

 

- światło: róże wymagają stanowisk słonecznych, ciepłych, lekko przewiewnych

- gleba: podłoże powinno być żyzne, o odczynie lekko kwaśnym; należy unikać sadzenia róż w miejscach podmokłych i ciężkich.