Trawnik - zabiegi pielęgnacyjne

Porady ogrodnicze » Trawnik - zabiegi pielęgnacyjne

Koszenie:

 

jest jedną z podstawowych czynności niezbędnych do utrzymania trawnika w dobrej kondycji. Kosić należy rano lub wieczorem, wykorzystując do tego celu - zależnie od wielkości trawnika - dostępne na rynku narzędzia. Pierwsze koszenie wykonujmy, gdy trawnik osiągnie 6-8 cm wysokości, przycinając źdźbła trawy na wysokości ok. 4 cm. Po każdorazowym koszeniu należy usunąć skoszoną trawę, bowiem jej pozostawienie utrudnia odrastanie młodych pędów. Konieczne jest również obfite podlanie trawnika po zabiegu.

 

Nawożenie:

 

jest drugim ważnym zabiegiem koniecznym dla właściwego wzrostu trawnika. Istnieje zasada, że trawę nawozi się tym częściej, im intensywniej użytkuje się trawnik. Zazwyczaj zaleca się nawożenie około 5 razy w ciągu okresu wegetacyjnego, zawsze po skoszeniu i zgrabieniu trawy.

 

Odchwaszczanie:

 

zabieg ten możemy wykonywać w sposób mechaniczny - ręcznie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi, albo chemiczny - przy użyciu dostępnych na rynku herbicydów (środków do zwalczania chwastów).

 

Wałowanie:

 

to kolejna czynność, dzięki której nasz trawnik będzie utrzymany w dobrej kondycji. Zabieg ten przeprowadzamy przy użyciu walca, którym dociskamy korzenie trawy do podłoża. Wałowanie sprzyja rozkrzewianiu się trawy. Zabieg ten wykonujemy 2-3 dni przed i po pierwszym koszeniu.

 

Aeracja:

 

jej celem jest przerwanie ciągłości zbitej i nadmiernie zagęszczonej wierzchniej warstwy gleby. Zabieg ten polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw, przy użyciu specjalnych narzędzi lub maszyn - tzw. aeratorów. Dzięki temu poprawia się wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze jest wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów. Aeracja pobudza rośliny do rozwoju, zwiększa masę ich korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne.